Devremülk Termal Tatil Yalanı – Tapu Devrine İlişkin Sözleşmelerin İptali

Özellikle son yıllarda “taksitle devre mülk sahibi olmak” adı altında imzalanan, tüketici için kolaylık ve avantaj gibi görünmesine rağmen aslında geçerliliği olmayan sözleşmeler sebebiyle bir çok tüketicinin mağduriyet yaşamış olduğunu gözlemliyoruz. Yalova, Emet gibi termal olanaklarının bulunduğu bölgelerde tüketiciler, devre mülk sahibi olma hayaliyle, cazip görünen fakat uzun süreli taksitler içeren sözleşmeler imzalayarak, neticesinde herhangi bir tapu devri gerçekleşmemesine rağmen borç altına girmekteler. Sözleşmelere eklenen senetler ile kendilerini çaresiz ve kandırılmış hisseden tüketiciler, senetlerinin ve sözleşmelerinin iptal edilebilir olup olmadığına ilişkin çözüm  yolu aramaktalar. Bu sözleşmelerin iptal olunabildiğini anlattığımız yazımızda konuya ilişkin bir takım kısa hukuki bilgiler yer alacaktır.

Bilinmesi gereken en önemli husus tapuya tescil ettirilmeyen gayrimenkul satışlarının geçersiz olduğudur. Sözleşmeye konu taşınmaların tapuda kayıtlı olması, tapuya kayıtlı taşınmazın satışının ise MK. 706, TBK 237, Tapu Kanunu 26 ve Noterlik Kanunu 60. maddeleri gereğince tapuda resmi şekilde yapılması gerekmektedir. Bu şekilde yapılmayan sözleşmeler geçerlilik kazanmayacaktır. Kısacası resmi şekilde değil de, adi yazılı olarak düzenlenen sözleşmeler mevzuatın öngördüğü şekil şartını taşımamaktadır.

Peki ne yapılmalıdır?

14 günlük cayma hakkı söz konusudur. Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir. Ancak 14 günlük sürenin geçmiş olması sözleşmelerin iptal edilemeyeceği anlamına gelmemektedir. Bu durumda tüketici, on dört günlük cayma süresini geçirmiş olsa bile yine yasal yollar ile sözleşmelerini iptal ettirebilir ve ödemiş olduğu miktarları geri alabilir.

Bu durumdaki tüketicilerin, sözleşmelerini ve vermiş oldukları senetlerin iptalini gerçekleştirmek ve ödemiş oldukları miktarları geri alabilmek için avukata danışarak yasal süreci hayata geçirmeleri yararına olacaktır.


Sitemizdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz bir şekilde başka web sitelerinde yayınlanması şahsi ve fikri haklara aykırılık teşkil edeceğinden hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.

Bu makaleden kısa alıntı yapmak için makalenin aktif linki eklenerek  alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :  -“Devremülk Termal Tatil Yalanı – Tapu Devrine İlişkin Sözleşmelerin İptali” başlıklı makale yazarı Av.Pınar Şakrak tarafından pinarsakrak.av.tr adresinde yayınlanmıştır.-

Yazı oluşturuldu 17

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön